אנשים יצירתיים

קיימות הגדרות רבות ושונות למושג יצירתיות. אני מעדיפה את זו המיוחסת לארתור קסלר (הסופר, חוקר, יהודי גרמני)  שהמציא את המושג: "ביסוציאציה" – חיבור בין שני אלמנטים לפחות (או אלמנטים רבים) מהם נוצר "דבר" חדש שהוא בעל ערך רב יותר מסכום חלקיו (מרכיביו כשאינם מחוברים).   היכולות היצירתיות שלנו מתרחשות ומתממשות בהמיספרה הימנית של המוח. ויש לציין כי בערך 90% בני אדם בימינו, הם בעלי דומיננטיות של מוח שמאל (המיספירה שמאלית). ורק 10% הם בעלי דומיננטיות מוחית ימנית. הדוגמא הכוללת לעבודתו של מוח שמאל היא – פעולת ארכיון: כלומר, בעל דומיננטיות שמאלית רואה הכל לפי קטגוריות:  זה שייך לתיקייה הזאת, זה שייך לתיקיה אחרת. כלומר, רובם של בני העולם, מפעילים רק מחצית אחת ממוחם – המחצית השמאלית. בעלי דומיננטיות מוחית ימינית – מפעילים בעיקר את הצד הימני – אך, מפני שבעולמנו (החל מהמהפכה התעשייתית או קצת קודם) – נדרש כל אדם לשלוט ב דיבור, קריאה, וכתיבה, (המנוהלים ע'י צד שמאל שלנו)  הרי, שבעלי דומיננטיות ימנית, משתמשים בחלק נכבד יותר ממוחם! – (גם בימין וגם בשמאל מתוך ההכרח להשתמש בקריאה כתיבה ודיבור).
אולי משום כך, הדוגמא הכוללת לבעלי דומיננטיות ימין – היא, שהם שהם מעוניינים לא רק בדבר, אלא גם בהיפוכו ובמורכבותו. הם אינם שואלים לאיזה תיקייה הוא שייך אלא שואלים: מה זה? והאם זה מעניין חדש מרגש ומלהיב?        

או: מה זה מזכיר לי? עם מה זה מתחבר? וכד'.   במחקר, נמצאו כמה מאפיינים המשותפים לכל בני האדם בעלי כישורי יצירתיות גבוהים, ללא קשר לתחום בו הם עוסקים. (מוזיקה, ציור, תיאטרון, קולנוע וצילום, שירה, מחול או ממציאים וכד') להלן התכונות המשותפות:
אינטליגנציה ביחד עם תמימות, נאיביות
משמעת ואחריות ביחד עם משחק וחוסר אחריות
אנרגיה בלתי נדלית ביחד עם בטלנות ואהבת מנוחה
דמיון מפותח ביחד עם מציאותיות (2 רגליים על הקרקע)
מוחצנות ביחד עם מופנמות
צניעות ביחד עם גאווה
שמרנות, ביחד עם מרדנות
התלהבות והשתוקקות גדולה ביחד עם ניטרליות ואובייקטיביות
גבריות ביחד עם נשיות
כאב וסבל יחד עם הנאה גדולה

שכחתי משהו חשוב: תפיסת העולם היצירתית – (אונה ימנית) נוהגת להתעניין במהות של הדבר גם דרך צורתו החיצונית (: ויש כמובן עוד דברים חשובים רבים שלא נכנסים למאמר המוגבל במספר המילים)… נציין אותם בהמשך (במאמר הבא)…