רכישת הרגלים לטיפול בבריחת שתן

במקרים רבים בריחת שתן אצל נשים או אצל גברים, יכולה להיגרם מהרגלים לא נכונים או מצורך בשינוי התנהגות. לעיתים שינוי בהרגלים או רכישת הרגלים חדשים יכולים להעלים את הבעיה ללא שום טיפול תרופתי או טיפול פולשני. כמובן שהדבר תלוי במידת שיתוף הפעולה מצד המטופל וביכולת שלו או שלה לשנות את ההתנהגויות שלהם ולרכוש הרגלים חדשים.

בריחת שתן מבוגרים

באילו הרגלים מדובר? אימון השלפוחית בעיקר, אם מדובר ביכולת להתאפק ולמנוע משלפוחית השתן מלהתחיל ברגע שמרגישים לחץ לרוץ לשירותים כדאי לנסות ולהתאמן באיפוק. בתחילה כדאי להתחיל מ10 דקות בכל פעם ואז לנסות להאריך את הזמן בין מתן שתן למתן שתן עד לטווח של כשעתיים וחצי או שלוש וחצי שעות מה שיסייע בגמילה מחיתולים או טיטולים.

להתאמן על הפסקות בעת מתן שתן: אחת הדרכים לאמן את השרירים שמסייעים באיפוק היא להתחיל לתת שתן ואז לעשות הפסקה ואז להמשיך לתת שתן. הטכניקה הזו מסייעת גם לנקות את השלפוחית מכל שתן שנותר שם.

הטכניקה השלישית שמאוד מועילה היא לקבוע מראש זמנים בסדר היום עם הליכות קבועות לשירותים, לדוגמא כל שעתיים עד ארבע שעות לבקר בשירותים ללא קשר לצורך או העדר הצורך, כך הגוף מתרגל להתנקות ולהתרוקן בזמנים קבועים ומראש. הדבר האחרון שניתן לשפר ברמת הרגלים הוא שינוי בדיאטה כמו לדוגמא להמעיט בצריכת אלכוהול, קפאין או מאכלים חומציים, הפחתה ברמת צריכת הנוזלים, ירידה במשקל ופעילות גופנית אלו כולם גורמים שיכולים להקל על הבעיה או להפחית בחומרתה. בדיוק כמו בשפיכה מוקדמת או בהכנה ללידה, תלוי אם מדובר בגבר או באישה – תמיד מומלץ לחזק את שרירי רצפת האגן. שרירים חשובים אלו עוזרים מאוד בשליטה ובאיפוק של המערכות הפנימיות באזור האגן. כדי לאמן שרירים אלו יש לדמיין כי אתם נותנים שתן ומפסיקים באמצע ושוב ושוב. כאשר אתם מכווצים את השרירים חשוב לנסות להחזיר למשך שנייה או שתיים ולשחרר למשך עשר חזרות. לאחר שתעשו זאת מספר פעמים ביום באופן קבוע ותתחזקו אז תוכלו לנסות ולעלות להחזקה של עשר שניות בכל פעם והפסקה של עשרים שניות וכן הלאה. האימון של השרירים הללו מועיל לא רק לאיפוק וטיפול בבעיה של בריחת שתן אלא בעוד בעיות רבות.