4 סיבוכים שכיחים בניתוחים פלסטיים

תעשיית הניתוחים הפלסטיים היא תעשייה עצומה שמגלגלת מיליארדים של דולרים מהגדלת חזה, דרך מילוי קמטים ועד הרמת עפעפיים. יותר ויותר נשים וגם גברים מעוניינים לשפר את הנראות שלהם, להילחם בהשפעות הגיל ובגדול להרגיש יותר טוב עם עצמם. עם זאת לתהליכים אלו ישנם גם סיכונים בצדם שחשוב להכיר ולהשתדל להימנע מהם מראש.

  1. המטומה – הסיכון הראשון הוא המטומה. מדובר בכיס דם שנוצר ברקמת העור ודומה לחבלה גדולה וכואבת שיכולה לקרות אפילו בניתוח מתיחת צוואר. המטומה מופיעה בערך בכ1% מהניתוחים להגדלת חזה וזהו גם הסיבוך השכיח ביותר לאחר הרמת פנים עם כ1% מהמנותחים שחווים בעיה זו. מדובר בסיכון שנוהג להופיע יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. מדובר בסיכון שקשור לכל סוגי הניתוחים ומטופל לרוב על ידי ניסיון לנקז את הדם במידה והוא מתפשט בצורה רחבה ויש לקחת אותו בחשבון בכל חדר ניתוח.
  2. סרומה – האמת שאיני מכיר שם טוב יותר בעברית אך מדובר בתופעה שבה הנסיוב או נוזלי גוף אחרים מצטברים מתחת לפני העור וגורמים לנפיחות ולעיתים לכאב. גם כאן מדובר בסיכון שמלווה כל ניתוח אך בניתוחים אסתטיים הוא משמעותי יותר משום שהתוצאה הרצויה היא שיפור במצב האסתטי של המטופל. מדוב בסיבוך השכיח ביותר לאחר הצרת קיבה עם 15%-30% מהמטופלים שחווים אותו. מכיוון שמדובר בסיבוך שעלול להוביל לזיהום לרוב מנקזים את הנוזלים עם מחט, לרוב הפעולה מטפלת בבעיה, אך ישנם מקרים בהם הבעיה חוזרת.
  3. איבוד דם – כמו בכל ניתוח גם בניתוחים פלסטיים יש חשש לאובדן דם אשר יכול להיות משמעותי בעיקר בקרב מטופלים או מטופלות אנמיים. מדובר בסיבוך שיכול להתרחש על שולחן הניתוחים או לאחר הניתוח, עם זאת הוא לא רלוונטי לחלק מהניתוחים הפלסטיים שאינם חודרים אל הגוף בצורה שכזו.
  4. זיהום – אחת הסיבות שאתן נשארות להשגחה לאחר ניתוח הוא הסיכון שבזיהום, מדובר בסיבוך שכיח נוסף שקשור בחדירת גופים זרים אל תוך גופנו. בקרב מנותחות חזה יש סיכוי של 1.1%-2.5% לקבל זיהום שהוא למעשה ניסיון של הגוף להילחם בחדירת גופים זרים אל תוכו. זיהומים פנימיים וחמורים עלולים להצריך צריכת אנטיביוטיקה אך לעיתים גם מדובר בזיהומים חיצוניים יותר כגון צלוליטיס.